BotaLajme

Papa Françesku emëron për herë të parë një grua në post të lartë

Papa Françesku emëroi të enjten motrën françeskane Raffaella Petrini për të shërbyer si sekretare e re e përgjithshme e guvernatorit të Vatikanit, duke e bërë atë gruan e parë që mban këtë post.

Si kreu i provincës, Petrini, 52 vjeçe, do të mbikëqyrë operacionet administrative si muzetë e Vatikanit, posta dhe policia, raportoi RTE. Roli e bën atë gruan më të lartë në vend.

National Catholic Reporter tha se posti i sekretarit të përgjithshëm tradicionalisht mbahet nga një peshkop.

Petrini është me origjinë nga Roma dhe ka shërbyer në Kongregacionin për Ungjillizimin e Popujve që nga viti 2005. Ajo mori një diplomë të shkencave politike nga Libera Università Internazionale degli Studi Social Guido Carli dhe një doktoraturë nga Universiteti Papnor i Shën Thomas Aquinas, ku ajo mëson, raportoi Vatican News.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button