HistoriLajme

Viti 1455: Shqipëria përmendet në letrën e Papës Kaliktus III

Letra e Papës Kaliktus III (Callixtus III – Alfonso de Borgia) ku përmend Shqipërinë.

Viti 1455 *( Dy Papë përmendin Shqipërinë në të njëjtën kohë Kaliktus III dhe Pius II i mëvonshëm)

Letër; nënshkrim me dorën e: Enea Silvio Piccolomini (që më pas do të ishte Papa Pius II) komunikon me Zyrtarët e bisedave të Balia të Sienës (Balìa ishte një komision i përbërë nga qytetarë të emëruar nga këshilli i përgjithshëm) me Papa Kaliktus III lidhur me furnizimin e grurit në Siena. Papa dërgon për të shkruar Giacomo de Vanna dhe të dërgohet sa “sa më shpejtë”.

Ai pastaj raporton se mbreti Aragonës në asnjë mënyrë nuk dëshiron ta mirëpresë Jacobo Piccinino në mbretërinë e tij, ai ka në plan ta dërgojë atë në Shqipëri në Maj për të luftuar turqit.

Papa Kaliktus III (31 dhjetor 1378 – 6 gusht 1458), i njohur gjithashtu si Alfonso de Borgia (spanjisht: Alfons de Borja), ishte kreu i Kishës Katolike dhe sundimtar i Shteteve Papale nga 8 prilli 1455 deri në vdekjen e tij në 1458.

Ai është Papa më i ri që e ka marrë emrin papnor të “Callixtus” pas zgjedhjes së tij. Ai ishte gjithashtu përgjegjës për rigjykimin e Jeanne d’Arc që e pa atë të justifikuar. Një anëtar i familjes së fuqishme Borgia, Kallikti III ishte xhaxhai i Papa Aleksandrit VI, të cilin e emëroi në Kolegjin e Kardinalëve.

Papa Pius II, i lindur Enea Silvio Bartolomeo Piccolomini (latinishtes: Aeneas Silvius Bartolomeus, 18 tetor 1405 – 14 gusht 1464) ishte Papa nga 19 gusht 1458 deri në vdekjen e tij në 1464. Ai ka lindur në Corsignano në territorin e Sienës të një familje fisnike por të varfër. Puna e tij më e gjatë dhe më e qëndrueshme është historia e jetës së tij, komentet, e cila është autobiografia e vetme e shkruar ndonjëherë nga një Papa mbretërues.

Balia të Sienës (Balìa ishte një komision i përbërë nga qytetarë të emëruar nga këshilli i përgjithshëm)

Jacopo Piccinino (1423 – korrik 1465) ishte një condottiero dhe fisnik italian, i biri i udhëheqësit ushtarak Niccolò Piccinino.

Pas një periudhe si toger i babait të tij në Bolonj, ai luftoi në Betejën e Anghiarit (1440). Në karrierën e tij të hershme luftoi kryesisht kundër Francesco Sforzës, në Lombardi dhe në Italinë qendrore, përfundimisht, pas vdekjes së vëllait të tij Francesco Piccinino, duke u bërë komandant kryesor i Republikës Ambrosiana (1449). Pas braktisjes së Milanos në fatin e tyre, në vitin 1450 ai u bë gjeneral i Ushtrisë Veneciane. Më vonë, në vitin 1463, pasi ishte nën presionin e Alessandro Sforzës në Abruzzi, ku ai po e mbështeste Gjon II, Dukën e Lorenës, gjatë një prej luftrave dinastike që e shqyen Mbretërinë e Napolit në atë periudhë, ai pranoi nënshkruan një traktat: Piccinino u martua me Drusiana, vajza e natyrshme e Francesco Sforzës, dhe mori konfirmimin e tokave të tij, si dhe titullin e kancelarit të Mbretërisë së Napolit.

Në 1465 Piccinino u thirr në Napoli për të marrë pozitën si viceroi i Abruzit dhe shërbeu si udhëheqës i Mbretit Ferdinand I të trupave të Napolit. Këtu, megjithatë, ai u arrestua në mënyrë të pabesë me urdhër të mbretit dhe u vra.Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button