HistoriLajme

Kalaja e Petrelës, Guri i Albanëve

Petra: emri është ndoshta i dervizuar nga iliriani që ishte i frikësuar në lindje të Italisë. Në gjuhën shqipe emri Peter ka një formë tjetër PJETER emrat vjen nga fjala JETE që do të thotë LIFE në Ilirian emri i të cilit është i njëjti formular PJETER.

guri pre-grek petra gur ψωτσκ, χτθπ,

Paliga, S. Leksikon etimologjik i elementeve indigjene (trakane) në gjuhën rumune (Bukuresht 2006), f. 47,

Shkrimtari i madh shqiptar, Marin Barleti për këtë kala thotë :

“Ky është një qytet i vogël në Mat, i ndërtuar në majë të një mali dhe që s’i trembet asnjë fuqie armike, përveç urisë”.

Petrelë gjendet një kala e lashtë ilire e ndërtuar në maje të një shkëmbi.

Petrela quhet edhe Petralba, që në gjuhën shqipe do të thotë gur i bardhë.

Në kohët e lashta Petrelë njihej si Petralba, e cila përkthehet nga greqishtja ‘guri’ ‘alba’, do të thot “guri i Albanëve”.

‘the stone’ of ‘alba’, therefore “The stone of Albanians”.

Dikush mund të kuptojë pse quhet i tillë, pasi qyteti dhe kështjella e saj janë ndërtuar mbi një gur të madh në majë të një mali të vogël.

Në kohët e lashta Petrelë njihej si Petralba, e cila përkthehet nga greqishtja ‘guri’ i ‘alba’, prandaj “guri i shqiptarëve”. Dikush mund të kuptojë pse quhet i tillë, pasi qyteti dhe kështjella e saj janë ndërtuar mbi një gur të madh në majë të një mali të vogël.

Krujës. Kështjellat sinjalizohen me njëri-tjetrin me anë të zjarreve.

Sot ka një restorant brenda kështjellës. Kalaja ofron pamje spektakolare të luginës së Erzenit, kodrave, pemëve ullirit dhe maleve përreth.

Petrela Castle

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button