Lajme

Pse krijuesi që vendosi kompjuterin në shtëpitë tona nuk fitoi para?

Sir Clive Sinclair, një nga krijuesit më aktivë të Britanisë dhe njeriu që solli kompjuterin personal në shtëpitë tona, ka vdekur në moshën 81 -vjeçare.

Ai filloi të shpikë vegla të ndryshme kur ishte akoma student. Ai është njeriu që e bëri kompjuterin të përballueshëm dhe e prezantoi atë tek masa, me spektrin ZX. Por përpjekja e tij për të nisur një automjet elektrik dështoi, duke i shkaktuar probleme serioze financiare.

Sinclair lindi në 30 korrik 1940 në Richmond, Surrey.

Një fëmijë introvert, ai preferoi të shoqërohej me të rriturit sesa me bashkëmoshatarët e tij. Pasioni i tij për shpikjen lindi nga personazhi “Shpikësi” në serinë për fëmijë të BBC, “Toytown”.

Në atë kohë, ai ndërtoi një sistem komunikimi për vendin e fshehjes që kishte në pyll. Ai ishte akoma student kur krijoi rrjetin për një radio të thjeshtë dhe më pas gjeti një prodhues që prodhonte pajisje DIY.

Ai fitoi paratë e para kur dëgjoi se kompania Plessey do të fluturonte transistorë të rinj, të cilët kishin disa papërsosmëri. Kur zbuloi se pjesët po funksiononin, i bleu për të bërë produktet e tij. Dizajni i tij modern ishte ajo që binte në sy.

Më vonë ai shkroi libra mbi pajisjet elektronike dhe në vitin 1961 iu kthye shpikjeve, duke themeluar Sinclair Radionics.

Në 1972 ai projektoi dhe lëshoi ​​një kompjuter, Sinclair Executive. Ishte kompjuteri i parë i vërtetë xhepi dhe megjithëse nuk ishte shumë i avancuar teknologjikisht, dizajni i tij ishte i mirë dhe çmimi i tij ishte i përballueshëm.

Ai fitoi çmimet e Këshillit të Dizajnit dhe unë hyra në Muzeun e Artit Modern në Nju Jork.

Por produktet e Sinclair rezultuan jo të besueshme, duke bërë që kompania të hasë në probleme financiare. “Unë nuk jam një biznesmen nga natyra,” kishte deklaruar ai.

Sinclair më vonë u bë partner me Chris Curry, i cili zotëronte një kompani të vogël elektronike, Science of Cambridge. Ata shpejt ndërtuan Sinclair Research dhe në 1980 lëshuan ZX80, një kompjuter i vogël që shitej nën pak 100. Kjo u pasua nga ZX81, i cili ishte akoma primitiv me të dhënat e sotme, por mund të “ekzekutonte” aplikacione të thjeshta dhe lojëra shumë themelore.

Pas ndarjes nga Carrie, Sinclair lëshoi ​​spektrin ZX. Me ekranin e tij me ngjyra, ky kompjuter pati një sukses të madh dhe shiti mbi 5 milion copë.

Sinclair mori titullin kalorës në 1983, me sugjerimin e Thatcher.

Por përpjekja e tij për të ndërtuar një automjet elektrik e futi në telashe financiare. Sinclair C5 u lançua në 1985, por blerësit ishin të frustruar nga diapazoni i tij i vogël, shpejtësia e ulët dhe pamundësia për të ngjitur kodrat. Disa thanë se ishte e rrezikshme, diçka që vetë Sinclair e mohoi. Martesa e tij u prish, duke rezultuar në divorcin e tij nga gruaja e tij 20-vjeçare.

Në vitet në vijim, ai fitoi një reputacion playboy, krijoi një pasion për poker dhe përfundimisht i shiti të drejtat për kompjuterët e tij Amstrad.

Në 1992, i fiksuar akoma me idenë e automjetit elektrik, ai nisi Zike, një biçikletë elektrike e lehtë. Por edhe kjo dështoi komercialisht.

Një biçikletë e palosshme që mund të futet në një valixhe nuk i emocionoi konsumatorët, të cilët thanë se ishte e pamundur të ngasësh.

Edhe pse ai dështoi financiarisht, ai konsiderohet si një nga shpikësit më të mëdhenj të Anglisë. “Ideja që një shpikës mund të mendojë për diçka të zgjuar dhe dikush tjetër do ta bëjë atë është e pakuptimtë. “Ose bëjeni vetë ose nuk do të ndodhë,” tha ai.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button