Lajme

New York-u kuqezi/ Dje parada madhështore e “Albanian Roots”

Shqiptarë nga mbarë Trojet që jetojnë në SHBA dhe Kanada kanë marrë pjesë sot në paradën madhështore të organizuar në Albanian Roots në New York.

Programi i cili zgjati rreth tre orë përmbante shfaqje nga grupe të ndryshme artistike shqiptare. Ndërsa parada në “Sixth Avenue” zgjati një orë. Ishin rreth 16 shoqata shqiptare të cilat paraqitën programet e tyre ndërsa qindra shqiptar të veshur me kostume tradicionale dhe simbole shqiptare ju bashkuan paradës.

Parada shqiptare u rikthye pas dy vitesh ndërprerje për shkak të pandemisë. Tema e këtij viti ishte Dibra.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button