Lajme

Foto dite/ Komuniteti shqiptar në Shepparton në vitet 1940

Në këtë foto të fundit të viteve 1940 është paraqitur komunitetit shqiptar në Shepparton pas një aktiviteti festiv.

Censusi australian i vitit 1947 regjistroi 227 myslimanë Shepparton, shumica e të cilëve me prejardhje shqiptare. Në atë kohë në mediat lokale kishte një tendencë negativiteti ndaj shqiptarëve të Sheppartonit. Opinioni publik ndryshoi ndjeshëm pas luftës së dytë botërore dhe ata përshkruheshin si njerëz punëtorë të palodhur me pjesëmarrje aktive në qytet.

Në fillim të viteve 1950, shqiptarët Shepparton themeluan Shoqërinë e tyre Myslimane Shqiptare dhe ajo mblodhi fonde në komunitetin e tyre dhe ndërtoi xhaminë e parë të Viktorias në fund të dekadës.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button