Lajme

Në muzeun e Vjenës për të njohur historinë e Skënderbeut

Ruajtja dhë mësimi i gjuhës shqipe në Diasporë është misioni i vështirë që mësuesit shqiptarë jashtë vendit përpiqen të realizojnë, në mënyrë që fëmijët me origjinë shqiptare të lidhen sa më shumë me historinë dhe kulturën e vendit. Për këtë mësuesit shfrytëzojnë jo vetëm orët mësimore por edhe aktivitete të tjera.
Në Austri shoqata e Mësuesve Shqiptarë “Naim Frashëri” në Austri, me nxënësit e mësimit plotësues të gjuhës shqipe vizitoi “Muzeun Botëror” (Weltmuseum)në Vjenë.
Aty fëmijët patën mundësinë të shohin nga afër reliket e heroit kombëtar Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, pjesët e identitetit tonë kombëtar!

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button