Lajme

Britania e Madhe: Bjellorusia shton forcat përgjatë kufirit me Ukrainën

Ministria e Mbrojtjes së Britanisë po raporton rritje të aktivitetit midis forcave të armatosura të Bjellorusisë, gjë që tregon se është pjesë e taktikës për të parandaluar dërgimin e trupave ukrainase për të përforcuar ata që luftojnë për kontrollin e territorit me Rusinë.

Në përditësimin e saj të përditshëm, ministria tha se aleatja e Rusisë, Bjellorusia “ka njoftuar vendosjen e forcave të operacioneve speciale përgjatë kufirit me Ukrainën, si dhe njësitë e mbrojtjes ajrore, artilerisë dhe raketave në poligonet e stërvitjes në perëndim të vendit”.

Megjithatë, në përditësim thoshte se pavarësisht spekulimeve të mëparshme, forcat bjelloruse nuk ishin përfshirë drejtpërdrejt në konflikt.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button