Lajme

‘Fundosja’ e kriptove: Bitcoin bie nën nivelin e 27,000 dollarëve

Bitcoin ra nën nivelin e 27,000 dollarëve (25,000 €) ndërsa shitja në botën e kriptomonedhave vazhdon. Çmimi i Bitcoin u ul për herë të fundit gati 9 % në 26,848.20 dollarë (25,659 €) të enjten, sipas të dhënave nga Coin Metrics.

Rënia e mprehtë vjen pasi Byroja e Statistikave të Punës në SHBA raportoi se çmimet e konsumit për muajin prill ishin më të larta se sa pritej, duke bërë që investitorët të shesin asete më të rrezikshme si kriptovalutat. Ndërkohë, çmimi i Eterit ra më shumë se 23 %.

Tregjet e kriptomonedhave kanë qenë nën presion, veçanërisht që nga fillimi i javës. Bitcoin ra në nivelin e tij më të ulët që nga janari të hënën pasi rënia e tregjeve të kapitalit vazhdoi të dëmtonte kriptovalutat, të cilat aktualisht po tregtohen në përputhje me të ashtuquajturat aktive më të rrezikshme si aksionet e teknologjisë.
Bitcoin ra shkurtimisht nën nivelin e 30,000 dollarëve (28,400 €) vonë të hënën, duke tejkaluar nivelin më të ulët të janarit prej 32,951 dollarë (31,361,77 €). Hera e fundit që Bitcoin tregtohej nën atë nivel ishte në korrik 2021. Deri të martën, ajo u rikuperua, por vetëm pak në 31,491 dollarë (29,877 €), sipas CoinMarketCap.

Investitorët janë gjithashtu të trembur nga Terra. Monedha e saj e qëndrueshme TerraUSD u rrëzua pothuajse plotësisht në një moment këtë javë dhe humbi lidhjen e saj prej 1 dollarë me dollarin. Që nga mëngjesi i së enjtes, UST po tregtohej me rreth 62 cent, shumë më poshtë pikut të saj prej 1 dollarësh.

Monedha motër së Terra-s, Luna, ra një kaotike 97 % për shkak të monedhës së saj të qëndrueshme algoritmike UST, duke u shkëputur nga USD dhe duke rënë deri në 22 cent. Stabilcoins algoritmike janë menduar të mbështeten nga aktive të shumta dixhitale si Bitcoin.

Ndërkohë, platformat e kontratave inteligjente Solana dhe Avalanche ranë afër 40 %.

Kriptomonedhat janë gjithashtu nën presion që kur Nasdaq-i i teknologjisë së rëndë ra me 1.5 % javën e kaluar dhe ka humbur 22 % nga viti deri më sot, ndërsa ankthi rritet rreth inflacionit dhe nëse Rezerva Federale mund të ulë çmimet pa shkaktuar një recesion. AP

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button