Lajme

Inteligjenca britanike: Po zhvillohet betejë e ashpër mes rusëve dhe ukrainasve për dominimin e Detit të Zi

Shërbimet e Inteligjencës britanike bëjnë me dije se forcat ukrainase janë të angazhuara në një betejë të ashpër për të rimarrë ishullin e gjarpërinjve mes frikës se Rusia mund të “dominojë” një pjesë të Detit të Zi nëse është në gjendje të lëvizë në sistemet e saj raketore.

Disa orë pasi Rusia pretendoi se kishte zmbrapsur përpjekjet e Ukrainës për të rimarrë ishullin, Ministria Britanike e Mbrojtjes tha se luftimet vazhduan, me forcat ukrainase që arritën të pengonin përpjekjet e Moskës për të zgjeruar ndikimin e saj, raportoi The Times.

“Mbytja muajin e kaluar e anijes së anijeve të raketave Moskva i la anijet ruse të furnizimit me “mbrojtje minimale” kundër dronëve të Ukrainës. Ukraina ka goditur me sukses mbrojtjen ajrore ruse dhe anijet e furnizimit me drone Bayraktar”, tha Ministria e Mbrojtjes në një përditësim në Twitter.

Ukraina pretendoi këtë javë se kishte goditur një mjet fluturues të klasit Serna dhe dy varka patrullimi të klasit Raptor me drone Bayraktar TB2 të prodhimit turk. Ata goditën gjithashtu dy sisteme raketore tokë-ajër Tor, sipas gazetës ukrainase të lajmeve Pravda.

Ministria e Mbrojtjes tha se Rusia “po përpiqej vazhdimisht të përforconte garnizonin e saj të ekspozuar të vendosur atje”. Megjithatë, ai shtoi se përpjekjet e Rusisë për të rritur forcat e saj në ishullin Zmiinyi, i njohur gjithashtu si ishulli i gjarpërinjve, i ofruan Ukrainës “më shumë mundësi” për të angazhuar trupat ruse dhe për të shkatërruar furnizimet dhe armët.

Imazhet satelitore të radarit treguan dy varka pranë ishullit këtë mëngjes. HI Sutton, një analist i mbrojtjes, tha se ata “ka të ngjarë” të ishin marina ruse dhe, bazuar në madhësinë e tyre, ndoshta ishin anije zbarkuese.

“Nëse Rusia do të jetë në gjendje të forcojë pozicionin e saj në ishull me “raketat e mbrojtjes ajrore strategjike dhe mbrojtjes bregdetare, ato mund të dominojnë veriperëndimin e Detit të Zi “, paralajmëroi Ministria e Mbrojtjes.

Ministria ruse e mbrojtjes tha dje se kishte zmbrapsur përpjekjet e Ukrainës për të rimarrë ishullin e gjarpërinjve në Detin e Zi dhe kishte shkaktuar humbje të mëdha në aspektin e njerëzve, anijeve dhe avionëve duke e bërë këtë.

Posta u bë një simbol i rezistencës së vendosur ukrainase pasi një shkëmbim radiofonik u bë viral në fillimin e luftës, në të cilin ushtarët ukrainas thanë “shko kundër vetes” ndërsa kundërshtuan kërkesën e luftanijes ruse Moskva për t’u dorëzuar. Moskva u fundos në Detin e Zi muajin e kaluar pasi u godit nga raketat ukrainase.

Një gjeneral ka sugjeruar se qëllimet e Moskës përfshijnë shkurtimin e aksesit detar të Ukrainës në të dy detet e Zi dhe Azov. Kjo gjithashtu do t’i jepte Rusisë një korridor që e lidh atë me Gadishullin e Krimesë, të cilin e kapi në vitin 2014, dhe Transnistrinë , një rajon pro-Moskës i Moldavisë.

Qendra për Strategjitë e Mbrojtjes, një institut ukrainas, tha se trupat ruse kishin vazhduar përpjekjet për të kapur qytetet dhe portet e Ukrainës për të “privuar Ukrainën nga aksesi në detet e Zi dhe Azov”.

Anijet ruse sipërfaqësore të armatosura me raketa vazhdojnë të patrullojnë zonat në Detin e Zi dhe të bllokojnë portet në skajin veriperëndimor të tij. Ata mbështeten nga katër nëndetëse ruse në pozicionet e qitjes në det, thanë ekspertët. Grupi i ekspertëve vuri në dukje se anijet zbarkuese, duke përfshirë anijet e mbështetjes nga zjarri, janë në pikën e bazës detare të Sevastopolit për riparim dhe furnizim.
“Armiku vazhdon aktivitetet e zbulimit dhe sabotimit në bregun e Odesës. Ata përdorin drone dhe varka me shpejtësi të lartë dhe vëzhgojnë grykën e Danubit,” shtoi ai.

Ekspertët thanë se Rusia po përdorte gjithashtu artileri të lëshuar nga anijet patrulluese dhe raketore kundër forcave ukrainase që ende qëndrojnë në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button