Lajme

Serbia ishte paralajmëruar nga Britania: Nëse provoni t’a ndani Kosovën, atëherë mbeteni edhe pa Vojvodinën e Sangjakun

Nëse serbët duan ndarjen e Kosovës, Serbia do të mbetet pa Vojvodinën dhe Sanxhakun! Ky krëcënim, erdhi në rrugë diplomatike, për Beogradin nga Pedi Ashdown, ish Përfaqësues i Lartë i OKB për BeH.

Çdo ndryshim në kufijtë në Ballkan në mënyrë të pashmangshme çon në Iutfë. Dhe jo vetëm në Ballkan. Atje, kufijtë e Kosovës dhe Serbisë do të ndryshojnë. Po për Vojvodinën? A mendoni se shqiptarët në Maqedoni dhe Mal të Zi do të jenë paqësorë? Po Sanxhaku? Dhe, së fundi, çka do të ndodhë me BeH?
Edhe ambasadori britanik në Beograd, Denis Kif kishte dhene mesazhin krëcënues për Serbinë, duke i kujtuar kësa se ndarja e Kosovës është një ide e rre zikshme.

“Kur shohim ide për ndryshimin e territorit ose ndryshimin e kufijve, shohim rre zikun dhe çmimin që kjo ide ka me vete dhe duhet të ketë parasysh të gjithë ata që mendojnë për të. “, tha ambasadori Kif.
Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë Ivica Daçiq e kishte quajtur një krëcënim për shkëputjen e Sanxhakut dhe Vojvodinës duke krit ikuar ashpër Britaninë e Madhe.

Por, një gjë duhet të mbani në mendje se fatet e shteteve të botës vendosën në Londër!

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button