Lajme

Kush është Denis Prokopenko, komandanti i mbrojtësve të fundit të Mariupolit?

“Ata nuk do të dorëzohen. Ata shpresojnë për një mrekulli,” tha Katarina Prokopenko, gruaja e komandantit të Regjimentit Azov të Gardës Kombëtare të Ukrainës, ndoshta njësia kryesore që ende i reziston pushtuesve rusë në Mariupol.

“Kjo është e vërtetë. Dukej sikur po më thoshte lamtumirë”, shtoi gruaja e tij, duke treguar se si i tha se do ta donte përgjithmonë.

Denis Prokopenko është një emër që e kemi dëgjuar shumë herë që nga fillimi i agresionit rus ndaj Ukrainës dhe rrethimi i Mariupolit, një qytet në Detin Azov në rajonin e Donbasit, i cili pasoi menjëherë pas fillimit të pushtimit.

Videomesazhet e tij mund t’i shihnim në disa raste, pasi Azov është shumë aktiv në rrjetet sociale, ku gjatë betejës dhjetëjavore për Mariupol publikoi regjistrime të prodhuara në mënyrë profesionale të sukseseve ushtarake në luftën kundër forcave ruse dhe proruse.

Prokopenko, megjithatë, mbeti disi nën hijen e zëvendësit të tij Svyatoslav Palamar aka Kalin, i cili është shumë më i ekspozuar në rrjetet sociale.

Por ditët e fundit, të dy i kanë dërguar thirrje të dëshpëruara botës për të organizuar evakuimin e civilëve, si dhe ushtarëve të tyre nga Azovstal.

Por kush është saktësisht komandanti i tyre Prokopenko?

Kjo çështje, natyrisht, është e pandashme nga tjetra – që në fakt është një batalion që me kalimin e kohës u shndërrua në Regjimentin Azov. Ajo ka pasur një reputacion si një njësi paraushtarake neo-naziste që nga fillimi i luftës në Ukrainë në vitin 2014, pra që nga themelimi i tyre atë vit.

Jo pa arsye, sepse, siç kemi shkruar tashmë, ajo u themelua nga tifozët ultras të klubit të futbollit Metalist Kharkiv dhe anëtarë të Asamblesë Social-National të ekstremit të djathtë dhe Patriot të Ukrainës, e cila më vonë u shkri në partinë ekstremiste të djathtë.

Themeluesi dhe komandanti i parë i Azov është Andriy Biletsky, një anëtar i Patriotit të Ukrainës dhe një ish-deputet i parlamentit ukrainas, më i njohur për deklarimin e pretenduar në vitin 2010 se “misioni kombëtar i Ukrainës është të udhëheqë racën e bardhë të botës në një kryqëzatë përfundimtare kundër nënnjerëzve të udhëhequr nga semitët”.

Mirëpo, Biletsky mohon të ketë thënë këtë dhe në një intervistë në vitin 2018, ai tha se i sheh Izraelin dhe Japoninë si model për zhvillimin e Ukrainës. Nuk ka dyshim se ai i veçoi, ndër të tjera, për shkak të homogjenitetit të tyre etnik, por Izraeli është padyshim një model i pazakontë për neo-nazistët e supozuar.

Një nga dëshmitë më të forta të orientimit neo-nazist të Batalionit Azov është shpesh stema që ajo mori nga Patrioti i Ukrainës, e cila përmban një version të stilizuar të Wolfsangel (grep ujku), një simbol i përdorur nga njësitë naziste SS në Luftën e Dytë Botërore dhe neo-nazistët deri më sot.

Azov, nga ana tjetër, pretendon se simboli i tyre nuk ka lidhje me Wolfsangel, por përfaqëson shkronjat e para të sloganit “Ideja Kombëtare” (grepi në simbol është ridizajnuar që të duket si shkronja N), megjithëse shpjegimi i tyre më së shumti, për ta thënë butë, u prit me skepticizëm.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button