Lajme

Serbia, vendi i parë në Ballkan që prodhon makinat elektrike

Procesi ka nisur në fabrikën e kompanisë ‘FIAT’ dhe modelet priten të dalin në shitje nga gjysma e vitit të ardhshëm.

“Ky është fillimi i një epoke të re”, me këto fjalë, presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka hapur fjalimin e tij për fillimin e prodhimit të makinave elektrike në fabrikën e FIAT-it në Kragujevac.

Automjetet nga kjo fabrikë pritet të dalin në shitje në gjysmën e vitit 2024, ndërsa modeli mbetet akoma sekret.

Presidenti Vuçiç tha se Serbia do ecë në hapat e njëjtë me botën modern sa i takon prodhimit të makinave elektrike.

Kontrata e nënshkruar mes kompanisë dhe shtetit serb parashikon një periudhë tranzicioni deri në vitin 2023, në mënyrë që fabrika të përshtatet me prodhimin e modelit të ri.

Kalimi nga makinat tradicionale tek ato elektrike sjellin ndryshime për energjinë dhe ekonominë. Për prodhuesit, modeli i ri përbën një revolucion në industrinë e automjeteve.

Carlos Tavares, shef ekzekutiv i FIAT-it tha se ndryshimet janë të panjohura në industrinë automobilistike për shkak të ndryshimit të teknologjisë.

Marrëveshja e nënshkruar do të ndihmojë kompaninë të arrijë 100% shitje në tregun e përzierë të makinave elektrike në Europë brenda kësaj dekade, si dhe zero emetime brenda vitit 2038.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button