Lajme

Zelensky: Rusia po përpiqet të destabilizojë rajonin përmes pushtimit të rajonit separatist në Moldavi

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se Rusia po përpiqet të destabilizojë rajonin përmes aktivitetit ushtarak në rajonin separatist të Moldavisë, Transnistria.

“Ky është vetëm një nga hapat e Federatës Ruse. Kjo po ndodh për të destabilizuar rajonin dhe për të kërcënuar Moldavinë”, tha Zelensky i pyetur nga një gazetar gjatë një konference të përbashkët shtypi në Kiev me drejtorin e përgjithshëm të IAEA Rafael Mariano Grossi të martën.

Ditët e fundit, Ukraina ka akuzuar trupat ruse për sulme me raketa dhe kryerjen e operacioneve në Transnistri.

Kur u pyet për numrin e trupave ruse të pranishme në Transnistria, Zelensky tha se forcat e armatosura ukrainase janë “të përgatitura dhe nuk kanë frikë” për t’u marrë me një front të ri të pushtimit ushtarak.

“Në lidhje me disa trupa ruse që janë vazhdimisht të pranishme në territorin e pushtuar përkohësisht, kjo ka qenë kështu për shumë e shumë vite. Ne e dimë se ata janë në gatishmëri, vetëm duke pritur urdhrin”, tha Zelensky.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button