KosovaLajme

Presidentja Osmani përmes këngës së Dua Lipës u dërgon mesazh atyre që përpiqen t’ia zbehin dritat Kosovës

Presidentja e vendit Vjosa Osmani, është shprehur mirënjohëse ndaj Këshillit Atlantik i cili mbrëmë, nderoi këngëtaren prishtinase me famë botërore, Dua Lipën, duke i dhuruar Çmimin e Lidershipit të Dalluar.

Osmani në fjalimin e saj, para të pranishmëve në ceremoninë që u mbajt në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka falënderuar edhe këngëtaren Dua Lipa, duke thënë se ajo është ambasadorja më e madhe e cila po kthen sytë e botës nga Kosova, njofton Klankosova.tv.

”Dua, faleminderit shumë që më dhatë nderin që ta pranoj këtë çmim në emër të popullit të Kosovës. Jam e lumtur që jam këtu për të festuar të nderuarit, e sonte – urime të gjithëve”.

”Ne, në Kosovë, kemi ndjekur arritjet e Duas që nga dita e parë dhe jam jashtëzakonisht krenare që talenti i saj është njohur edhe nga bota. Mendova se Dua u përshkrua më së miri në një titull të një artikulli të shkruar në fillim të karrierës së saj, i cili thotë: “Takoni Dua Lipën, një shpirt i qetë me një zë të madh të fuqishëm”.

”Fjalë që tingëllojnë edhe më të vërteta sot. Dua është vërtet e shqetësuar, por e shqetësuar në ambicie. Dua me të vërtetë ka një zë të madh të fuqishëm – jo vetëm për sa i përket aftësive të saj vokale, por edhe në mënyrën se si ka zgjedhur të përdorë famën dhe platformën e saj të jashtëzakonshme për të qenë një avokate e jashtëzakonshme për gratë, e pa frikësuar për të marrë përsipër çështjet politike dhe e shqetësuar. kampione për vendin e saj – Kosovën – dhe popullin e saj”.

”Prandaj faleminderit që jeni zëri ynë – ju jeni ambasadori më i madh që çdo vend mund të ëndërronte. Ju jo vetëm që na bëni jashtëzakonisht krenarë për atë që keni arritur personalisht, por gjithashtu na ndihmoni të ngremë zërin kolektiv të popullit tonë sa herë që flisni me krenari se nga jeni. Disa mund të thonë, ju po e “çoni në ajër” Kosovën”.

”Për ata prej jush në dhomë që mund të mos jenë të njohur me historinë tonë, Kosova është një komb plot me mendje të ndritura, brilante dhe ambicioze që e shohin të ardhmen e tyre në zemër të Bashkimit Evropian. Ndoshta për shkak të përpjekjeve tona, ose në të vërtetë përkundër përpjekjeve tona, të rinjtë e vendit tonë vazhdojnë të kenë sukses kundër të gjitha gjasave. Ajo që është shumë e qartë për mua është se kur të rinjve tanë u jepen mundësitë, ato i tejkalojnë pritshmëritë. Dhe si Presidente e tyre, unë do të punoj pa u lodhur për të siguruar që të ndërtojmë një themel edhe më të fortë për të rinjtë tanë që të kenë sukses brenda dhe përtej kufijve tanë”.

”Nëse nuk është mjaft bindëse për mua që thjesht të qëndroj dhe ta them këtë këtu para jush sot, thjesht shikoni përreth muzikës, filmit, sportit dhe industrive të tjera botërore për të parë se çfarë janë në gjendje të arrijnë vendi ynë dhe njerëzit tanë”.

”Nga kineastët tanë me famë botërore te kompanitë tona të teknologjisë që tërheqin investime direkt nga vende si Shtetet e Bashkuara, apo ato që eksportojnë mallrat dhe shërbimet tona në çdo pjesë të botës, apo sportistët tanë që ngrenë flamurin e Kosovës edhe në shtetet jo-njohëse, unë nuk mund të jemi më krenarë për yjet tanë të përditshëm që shkëlqejnë”.

Tutje presidentja Osmani ka bërë thirrje që të vizitohet Kosova si vendi më proamerikan në tokë.

”Për ata prej jush që nuk kanë qenë kurrë në Kosovë – ju bëj thirrje që ta vizitoni në mënyrë që të shihni bukurinë e saj, veçantinë e saj dhe ngrohtësinë dhe admirimin që populli im mban për vendet që na qëndruan pranë në ditën tonë më të errët, veçanërisht për Shtetet e Bashkuara. shtetet. Ju do ta keni dëgjuar këtë më parë, por me të vërtetë është kombi më pro-amerikan në tokë”.

”Ju na mbështetët gjatë një kohe kur, si Dua dhe familja e saj, mbi një milion kosovarë u detyruan të ikin gjatë viteve të 90-ta – fillimisht nga shtypja e regjimit të atëhershëm serb ndaj popullit të Kosovës, dhe më pas siç e dini të gjithë, nga një nga luftërat më brutale që kemi parë kohët e fundit”.

”Dhe sigurisht, ne nuk do të ishim këtu ku jemi sot dhe nuk do të kishim arritur gjithçka që kemi pa mbështetjen kolektive të aleatëve tanë. Të mos harrojmë, Kosova është historia më e madhe e suksesit e politikës së jashtme të SHBA-së. Mbështetja juaj dypartiake ka qenë e paçmueshme, por sot, ne përballemi me një sërë sfidash të ndryshme – dhe shpresojmë të vazhdojmë të mbështetemi tek ju, të gjithë ju, ndërsa hapim një kapitull të ri në përpjekjet tona për të forcuar pozitën ndërkombëtare të Kosovës”.

”Kosova është fener i demokracisë – vetëm 13 vjet nga shpallja jonë e pavarësisë, sot ne kemi një stabilitet institucional që shumë vende me përfaqësim proporcional vetëm mund ta ëndërrojnë, ne i bashkohemi aleatëve tanë në misionet paqeruajtëse dhe jemi të nderuar që jemi ndër vendet e pakta që ofrojnë. strehim për afganët që i shpëtojnë persekutimit”.

”Nuk mund të jem më krenar që përfaqësoj një popull që ka kaq shumë dhembshuri, kaq shumë talent, potencial dhe elasticitet. Unë jam i bindur se Kosova vetëm do të vazhdojë të forcojë shtetësinë e saj dhe të japë një kontribut më të madh për komunitetin ndërkombëtar dhe për paqen dhe stabilitetin në rajonin tonë”.

”Ne do t’i bëjmë të gjitha këto, sepse kjo është ajo që meriton populli ynë. Ne kemi kaluar shumë për të kthyer prapa tani – ne do të vazhdojmë të mbrojmë lirinë dhe të drejtën tonë për të ekzistuar si një vend i pavarur dhe sovran. Dhe për ata që përpiqen të na zbehin dritat, kam një mesazh për ju, sipas fjalëve të Dua-s, ne kemi “Rregulla të reja” (New Rules).

”Lidershipi i ri i Kosovës, ne nuk do të heqim dorë nga e drejta e vendit tonë për të ekzistuar, me asnjë çmim, dhe (do të jemi jashtëzakonisht të zëshëm në thirrjen për atë që besojmë se e meritojmë”.

”E ardhmja e Kosovës është brenda strukturave euroatlantike. Ne kurrë nuk kemi kërkuar diku tjetër. Dhe, në këtë pikë, unë do t’i bashkohem zërit të madh të Duas për t’i bërë thirrje Bashkimit Evropian që të përmbushë premtimin e tij të vonuar prej kohësh për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës”.

Të dashur miq,

Sonte festojmë sukseset dhe arritjet e Duas dhe të nderuarve të tjerë. Mezi pres të takohem sa më shumë prej jush në raste të tjera në të ardhmen, kur do të mblidhemi për të festuar sukseset e ardhshme të vendit tim dhe rinisë sonë superstare. Në këtë rrugëtim, shpresojmë të kemi sa më shumë prej jush pranë.

Faleminderit Këshillit Atlantik për nderimin e Duasë sonë të mrekullueshme.

Dua, faleminderit që i ktheve sytë botës nga Kosova.

Faleminderit të gjithëve për një mbrëmje të mrekullueshme dhe natën e mirë”.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button