Lajme

Bill Gates ‘ia mësyn’ Turqisë: Pse është duke blerë me të madhe tokë atje?

Bill Gates është në kërkim për zonat rurale, në mënyrë për të ndihmuar ruajtur mjedisin – por ai po përdor një nga format më ndotëse të transportit në botë.

Sipas New York Post, në prag të paraqitjes së tij në Samitin e OKB-së për Klimën në Skoci, miliarderi udhëtoi me një jaht luksoz përgjatë vijës bregdetare turke ku pretendohet se ai bleu qindra hektarë tokë të punueshme .

Qëllimi i tij përfundimtar, duket se është të ndërtojë një fermë të madhe dhe të qëndrueshme, e cila do të financohet vetëm nga Fondacioni Bill & Melinda Gates.
Gates, i cili mbushi 66 vjeç ditë më parë në një festë ku i pranishëm ishte dhe Jeff Bezos, premtoi 315 milionë dollarë në konferencën e OKB-së COP26 mbi ndryshimin e klimës në Glasgow për të ndihmuar fermerët të kultivojnë kultura që janë rezistente ndaj ndryshimeve klimatike.

Gates tha se paratë e premtuara nga organizata jofitimprurëse e tij në Glasgow do t’i shkonin një konsorciumi farash për të ndihmuar fermerët të përshtaten me standardet e ndryshimit të klimës.

“Nëse fermerët e vegjël nuk mund të përshtaten me ndryshimet klimatike, ne do të humbasim luftën globale kundër urisë dhe varfërisë”, shkroi ai në Twitter.

Por Gates filloi kryqëzatën e tij mjedisore me një jaht luksoz, për të cilin ambientalistët thonë se është një nga shkelësit më të këqij mjedisor në botë.

Sipas raporteve turke, ai lundroi me ‘LANA’ “një nga superjahtet më luksoze në botë” .
Superjahti përfshin tetë kabina, një fushë golfi, një kinema, një pishinë dhe sallone masazhi.

Ai strehon 12 të ftuar dhe 31 anëtarë të ekuipazhit dhe merret me qira për më shumë se 2 milionë dollarë në javë.

LANA ndoqi Wayfinder – një “varkë furnizimi” që besohet se i përkiste miliarderit dhe përdoret për të strehuar 30 truprojat e saj për udhëtimin javor, sipas mediave turke.

Pse ai zgjodhi Turqinë?
Vizita e fundit në Turqi ishte e dyta në katër muaj, pasi ai kërkon mundësi biznesi dhe bamirësie në vend.

Sipas shtypit turk, ai thuhet se ka blerë tashmë 90,000 hektarë në Turqinë Evropiane.

Në fakt, thashethemet për interesin e një prej njerëzve më të pasur në botë tashmë kanë çuar në rritjen e çmimit të tokës në Turqi, pasi pronarët shpresojnë të shfrytëzojnë këtë mundësi, duke kërkuar shuma të tepruara për tokat e tyre.

Vlen të theksohet se Bill Gates është tashmë një nga pronarët më të mëdhenj të tokave në SHBA, pasi zotëron pothuajse 1 milion hektarë.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button