Lajme

Tensione tjera në Mal të Zi: Joakinje pritet me brohoritje në Cetinje

Besimtarët ortodoksë të mbledhur në kishën Ortodokse në Cetinje kishin në plan të festonin dy festa me një ditë, por përsëri, disa persona ishin mbledhur që të mos lejonin meshën e Metropolitit Joakinje.

“Ti nuk je i denjë për atë pozitë” dëgjoheshin brohoritje nga turmat, të cilët vazhdojnë të shprehin pakënaqësitë e tyre me përzierjen e politikës serbe me anë të Kishës Ortodokse në Mal të Zi.

Qytetarët e mbledhur pastaj kënduar së bashku himnin e Mal të zi, duke mos e lejuar procesin të shkojë pa pengesa.
Mali i Zi po përballet me situatë të tensionuar pasi më 5 shtator ishte ceremonia e marrjes së detyrës së mitropolitit të Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, Joanikije.

Kisha Ortodokse e Malit të Zi është nën Kishën Autoqefale të Serbisë. Ajo synon pavarësimin nga Kisha Ortodokse Serbe.

Qyteti Cetinje, dikur ka qenë kryeqendra e Malit të Zi ndërsa sot konsiderohet si kryeqyteti kulturor dhe historik i këtij vendi. Malazezët nuk duan përzierjen e vazhdueshme të serbëve në shtetin e tyre, ndonëse një e treta e popullsisë totale në këtë shtet deklarohet si serbe.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button