Lajme

Jim Belushi, korçari që nuk tradhtoi rrënjët

“Të rritesh në Çikago si djali i një emigranti nga Shqipëria, e bën interesante kur kthehem në kohë dhe kuptoj se si ka ndikuar tek unë”.

Nuk janë fjali dosido, por të thëna nga një nga aktorët e famshëm të Holliwood, Jim Belushi…
Jim Belushi është ndër aktorët e paktë shqiptarë që ka arritur sukses.
Ai është djali i një emigranti shqiptar dhe është rritur në Çikago, ndërsa origjinën e tij e ka përmendur gjithmonë.

“Në vitin 2007 pata fatin të isha i ftuari speciale i Kishës Ortodokse Shqiptare”, shton ai. “I dua rrënjët e mia – siç mund ta shihni, festimet u bënë më të bukura gjatë asaj nate”, duke iu referuar edhe postimeve… Jim Belushi ka lindur në Çikago nga dy prindër emigrantë nga Korça.

Fillimisht ai u bë i njohur si vëllai i aktorit të së shtunës Live Live, John Belushi, pas së cilës arriti të ndërtojë një karrierë të tijën. Projektet e tij më të famshme janë sitcom “Accordin to Jim” (2001-2009), SNL (1983-1985), Wild Palms (1993), Show Me a Hero (2015) dhe Twin Peaks (2017)…
Por, natyrisht, shqiptarët e vlerësuan më së shumti edhe te filmi “Blues Brothers”…

Biografia

Ai lindi në Humboldt Park, një lagje e Çikagos, nga Adam Anastos Belushi dhe Agnes Demetri Samaras, të dy me origjinë shqiptare (babai me origjinë nga Korça i emigruar në 1934, e lindur në Shtetet e Bashkuara nga prindër emigrantë). Babai i tij filloi të punonte si shitës dhe disa vite më vonë hapi dy restorante. Jim Belushi ka marrë në vitin 2008 nderin e Nderit të Kombit nga Shqipëria, dhe është shtetas që prej vitit 2009.

Belushi është martuar tre herë dhe ka tre fëmijë. Ai ishte i martuar nga viti 1980 deri në 1988 me Sandra Davenport, me të cilën në vitin 1980 pati një djalë, Robert James. Midis 1990 dhe 1992 ai ishte i martuar me aktoren Marjorie Bransfield.

Që nga 2 maj 1998 ai është martuar me gruan e tij të tretë, Jennifer Sloan, me të cilën pati një vajzë, Jamison Bess në 1999 dhe një djalë, Jared James në 2002. Më 5 mars 2018, Sloan bëri kërkesë për divorc nga Belushi.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button