Lajme

Kosova shpalli “non grata” dy zyrtarë rusë/ Reagon ashpër Ministria e Jashtme ruse

Ministria e Jashtme e Rusisë ka reaguar pas shpalljes “non grata” të dy zyrtarëve rusë nga presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

“Autoritetet e vetëshpallura të Kosovës dhe forcat pas tyre nuk reshtin së provokuari diplomatët rusë në Republikën e Serbisë.

Sapo bashkëpunëtorët e zyrës në Prishtinë të Ambasadës Ruse në Serbi u larguan nga territori i Kosovës, u organizua një provokim i ri – u lëshua dezinformata me qëllim të vënies në dyshim të respektimit të Rusisë ndaj Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB -së,” tha udhëheqësja e departamentit të informacionit dhe mediave në MPJ-në ruse, Maria Zaharova, transmeton “Bota sot”.

Ajo theksoi se Rusia dënon fuqishëm “sjellje të tilla destruktive dhe hedh poshtë të gjitha insinuatat për ndryshimin e pretenduar të qëndrimit të Rusisë ndaj mosnjohjes së “Republikës së vetëshpallur të Kosovës”.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button