Lajme

ShBA emëron ambasadorë me përvojë në Ballkan, analistët thonë se ky është mesazh për BE-në

Jeffrey Hovenier do të jetë ambasador i ri i SHBA-së në Kosovë, në Beograd SHBA-në pritet ta përfaqësoj Christofer Hill, derisa Michael Murfy pozitën e njëjtë do ta mbajë në Bosnje dhe Hercegovinë.

Nga ana tjetër Gabriel Escobar është i dërguari i ri amerikan për Ballkanin Perëndimor.

Këto emërime të Bidenit po cilësohen si diçka pozitive për vendet e Ballkanit.

Analisti Ben Andoni thotë se këto emërime tregojnë për efikasitetin e politikës së Jashtme amerikane.

“Me këto emërime të japin një dritë shprese të madhe se Shtetet e Bashkuara të Amerikës duan ta përdoron Ballkanin për të treguar efikasitetin e Politikës së Jashtme…Poashtu tregohet se rëndësia e Ballkanit është shumë e madhe se që ne mendojmë. Kjo është edhe një mesazh për BE-në sikur duan të thonë se “gjërat që bëjmë ne, ju nuk i bëni dot”, deklaroi Ben Andoni.

Profesori i së Drejtës Ndërkombëtare Afrim Hoti thotë se këto emërime janë vazhdimësi e politikës së Jashtme amerikane për Ballkanin.

“Për të shërbyer amerikanët zgjedhin diplomatët më të aftë dhe që janë të familjarizuar me rajonin….Mund të themi se zoti Hill ka qenë i involvuar qysh moti në zgjidhjen e çështjes së Kosovës”, deklaroi Hoti.

Diplomatët që ka dërguar Biden në Ballkan janë njohës të rajonit, pasi secili prej tyre ka shërbyer në Ballkan në misione të ndryshme.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button