Lajme

Akademia kroate e Shkencave – “Serbia, për t’u anëtarësuar në BE, të kushtëzohet me njohjen e gjuhës kroate”

Akademia Kroate e Shkencave dhe Arteve i ka kërkuar Qeverisë së Kroacisë që të kushtëzojë anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin Evropian me njohjen e gjuhës kroate.

Kjo akademi i propozoi qeverisë që si një nga kushtet për pranimin e Serbisë në Bashkimin Evropian, të kërkojë që qeveria në Beograd “të njohë publikisht dhe pa mëdyshje gjuhën kroate” si një standard të veçantë dhe të pavarur gjuhë dhe një nga gjuhët zyrtare të BE -së.

Deklarata u pranua nga Menaxhmenti i Akademisë kroate, kështu që u bë pozicioni zyrtar i Akademisë Kroate të Shkencave dhe Arteve, thuhet në njoftimin e akademisë.

Komiteti shkencor i kësaj akademie miratoi deklaratën “duke marrë parasysh faktin se organet kulturore dhe publike të Serbisë, si dhe institucionet e financuara nga buxheti i saj, kanë mohuar shpesh ekzistencën e gjuhës kroate dhe historinë e saj për vite me radhë, dhe trashëgiminë e duhur letrare kroate, veçanërisht Letërsia kroate e Dubrovnikut, duke e shpjeguar atë me tezën që shkrimtarët e Dubrovnikut gjoja shkruanin në gjuhën serbe “.

Deklarata, siç shtohet, është “bërë për faktin se në programin arsimor në shkollat e Republikës së Serbisë, gjuha kroate paraqitet në mënyrë të rreme si gjuhë serbe që quhet vetëm me një emër kroat”.

Deklarata përveç publikut kroat i është dërguar edhe kryeministrit Andrej Plenkoviq, përcjell mediumi kroat Hina.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button