Lajme

Bill Gates i dha një gazetareje një çek dhe i tha: “Shëno shumën e dollarëve që do të dëshiroje dhe unë do t’i jap”

Ajo u përgjigj e ofenduar: ”Zoti Bill Gates, nuk po flas për këtë. Unë vetëm të pyeta se cili është sekreti i suksesit tuaj”.
Ai ia dha sërish çekun, por ajo përsëri nuk e pranoi. Bill Gates i tha:
“Është mundësia jote e fundit. Merre dhe shëno sa të duash”.

Sekreti i suksesit tim është se nuk humbas asnjë shans siç bëre ti. Nëse do të kishe filozofinë për t’i parë situatat dhe propozimet si mundësi, mund të ishe bërë gazetarja më e pasur në botë.
Dallimi midis meje dhe teje është se unë shoh mundësi në gjithçka, ndërsa ti ke parë gjithçka përveç një mundësije.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button