Lajme

Video/ Perlat e Mesdheut, Rodos dhe Kretë dhe mes tyre shqiptarët

Në këtë udhëtim tonë të hapur dhe pa kufinj midis tokës dhe detit, kërkimit nëpër vendet e Ballkanit të vjetër me qytetërimet e hershme dhe Ballkanit të ri, që i jep energji vendit po aq sa dhe mendjes, në fokus kemi shtetin Grek.

Rodos është stacioni i parë, që Ilnisa Agolli na ndal në “Balkan Project” kësaj here.

Gjithçka fillon nga muret e lashta të qytetit të vjetër të Rodos. Në pjesën historike është dhe vendbanimi më i madh në ishull. Si do të ishte të jetoje në kohën e kalorësve dhe mjeshtrave të mëdhenj?

Më pas shkojmë në Kretë.

Janë të shumtë shqiptarët që na ndalin rrugëve të ishullit. Shumica punojnë kamerier. Të tjerët menaxhojnë biznese. Si duket Kreta sot? Cila është historia e saj dhe si është jeta aty? Po shqiptarët çfarë përcjellin? Video e plotë, më poshtë:

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button