Lajme

Ish-ambasadori amerikan: SHBA po i bën presion vendeve tjera lidhur me Kosovën për këtë çështje

Ish-ambasadori amerikan në Beograd Cameron Munter, beson se fakti që Beogradi nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës e pengon Serbinë të marrë vendin e saj të ligjshëm në Evropë dhe, siç thotë ai, të ndërtojë një të ardhme paqësore dhe prosperuese për qytetarët e saj.

Munter shton se Shtetet e Bashkuara kanë inkurajuar vendet e tjera që nuk e kanë njohur Kosovën që ta bëjnë këtë që nga viti 2008, dhe thekson se “SHBA po përpiqen të punojnë ngushtë me aleatët e tyre evropianë në zgjidhjen e çështjes së Kosovës”.

Duke iu përgjigjur pyetjes së Tanjug nëse dhe si Shtetet e Bashkuara po bëjnë presion mbi vendet, veçanërisht anëtarët e BE-së, që nuk e kanë njohur Kosovën për ta bërë këtë, Munter thotë:

“Supozoj se Shtetet e Bashkuara vazhdojnë ta bëjnë këtë, veçanërisht në marrëveshje me shumicën e vendeve të BE-së që gjithashtu e njohin Kosovën”, tha Munter.

I pyetur nëse ai pret që një i dërguar i ri amerikan të emërohet së shpejti për dialogun Prishtinë-Beograd dhe nëse kjo do të thotë që SHBA të përfshihet më shumë në dialog, Munter tha se i dërguari do të përqendrohet më shumë në propozimet konkrete për reformat në Ballkan.

“Unë do të përqendrohesha më shumë në propozimet konkrete të reformës në Ballkan, zgjidhjen e çështjeve të ndezura të qeverisjes dhe zhvillimit ekonomik, sesa në nismat institucionale”, tha Munter, i cili tani drejton Institutin Lindor të Perëndimit të SHBA.

Duke komentuar atë që ka mbetur nga marrëveshja e Uashingtonit e nënshkruar në shtator 2020 dhe sa detyruese është për administratën Joe Biden, Munter beson se marrëveshja ishte planifikuar dhe ekzekutuar dobët që nga fillimi.

“Kjo ndodhi kryesisht për qëllimet e brendshme politike amerikane – duke mos pasur parasysh synimet serioze të politikës së jashtme”, beson ai.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button