Lajme

Zyrtarët e BE-së: Albin Kurti nuk lëvizë dot nga qëndrimet e tij, si liderët e mëhershëm!

Në rajonin e Mardinit, në Bruksel, në takimin mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit dhe presidentit serb Aleksandër Vuçiq në Rien Donne, të dyja palët janë mbajtur në pozicionet e tyre, por diskutimet do të vazhdojnë.

Zyrtarët e BE-së thonë se dialogu Kosovë-Serbi është aktualisht ‘shpinë për shpine’, derisa kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk po lëviz nga qëndrimet e tij, sikurse liderët e mëhershëm të Kosovës.

“Përçuesit e Serbisë dhe Kosovës janë ndarë të martën në një pikë kontrolli brenda një takimi të ri nën patronazhin e Bashkimit Evropian, në Bruksel, por ata madje pranojnë diskutimet e tyre”, njoftoi përfaqësuesi evropian Miroslav Lajcak.

“Ky është takimi i parë me Albin Kurtin si Kryeministër i Kosovës. Nuk mund të jetë e lehtë, por është e rëndësishme që është një gënjeshtër. Të dy dirigjentët kanë një shkëmbim shumë të hapur dhe të sinqertë në të cilin marrin pjesë çdo dialog, dhe procesi dhe ai që pason”.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç dha një version shumë optimist të polemikës. “Ne nuk u pajtuam absolutisht për asgjë. Njerëzit më pyesin “kur e keni njohur Kosovën e pavarur?” Unë i thashë ‘kurrë’, dhe ajo shpërtheu”, tha ai.

“Unë kurrë nuk kam marrë pjesë në këtë lloj takimi në jetën time. Një mungesë totale e përgjegjësisë”. Sapo na shkoi në mendje atëherë. Askush nuk dëshiron të vazhdojë dialogun”, tha ai.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti u zotua të marrë një qasje të re në bisedimet me Presidentin serb Aleksandar Vuçiç.

Kurti, eksploron pjesërisht rrjetën e propozimeve të tij nga presidenti serb.

“Ribashkimi është konstruktiv nga ana jonë. Ne po marrim pjesë në këtë proces, i cili është i ndryshëm”, njoftuan mediat.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button