Lajme

Kongresmenët letër Biden-it: “Të dyfishohet përqendrimi amerikan në shtetit sovran të Kosovës”

Shtatë anëtarë të Kongresit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, që janë pjesë edhe të grupit shqiptar, i kanë kerkuar Presidentit Joe Biden dhe Sekretarit të Shtetit, Anthoni Blinken, që të dyfishojnë përqendrimin e tyre në zgjidhjen e tensioneve mes Kosovës dhe Serbisë.

Në një letër dërguar Zyrtarëve të Lartë të ShBA-së, kongresmenët, Richie Torres, Jim Hymes, Elisa Slotkin, Monder Jones, Carolyn Maloney dhe James McGovern kanë theksuar krizen që kaloi mes Prishtinës dhe Beogradit, raporton Zëri i Amerikës.

“Në javën e fundit, ka pasur një situatë shqetësuese, e cila ishte rezultat i mobilizimit ushtarak në kufi, i cili ka rrezikuar stabilitetin e brishtë në rajonin e Ballkanit. Aleati i Kosovës jepini trajtim dhe njohje të drejtë si shtet i pavarur,” shkruhet në letrën dërguar Joe Biden-it dhe Blinken-it.

Kjo letër gjithashtu ngret shqetësim për avionët luftarakë që flutuarn mbi pikat kufitare të Kosovës.

“Rrethi i fundit i trazirave u ndez nga një ndalim reciprok i automjeteve me targa serbe që hyjnë në territorin sovran të Kosovës – një reagim ndaj një lëvizjeje që Serbia e ka bërë për dhjetë vjet kur bëhet fjalë për targat e Kosovës. Sipas atij ndalimi, shoferëve u kërkohej të përdorni targa të përkohshme gjatë ngasjes jashtë kufijve ”, thuhet në tekst.

“Shumica, nëse jo të gjitha, pajisjet ushtarake serbe të përdorura nga Serbia u siguruan nga Rusia – aleati i saj më i ngushtë. Ambasadori rus në Beograd Alexander Bocan -Kharchenko vizitoi kufirin më 26 shtator 2021, i shoqëruar nga ministri serb i mbrojtjes Nebojsha Stefanovic dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm. Nga Serbia nga Milan Mojsiloviç, i cili konsiderohet legjitimimues dhe mbështetës i mëtejshëm i këtyre taktikave të Serbisë “, specifikohet teksti dërguar Biden dhe Blinken.

“Ne ju bëjmë thirrje që të dënoni përshkallëzimin e fundit të tensioneve dhe mobilizimin e ushtrisë serbe, si dhe të inkurajoni administratën tuaj që t’u bashkohet partnerëve tanë në Bashkimin Evropian dhe Aleancën Veriatlantike (NATO) në mbështetjen e dialogut Kosovë-Serbi për të gjetur një zgjidhje paqësore dhe përfundimtare”, përfundon letra e kongresmenve dërguar Presidentit të ShBA-së dhe Sekretarit të Shtetit.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button