KosovaLajme

Finlanda ofron mbështetje për integrimin e Kosovës në BE

Në Samitin mes vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, i cili u mbajt në Brdo të Sllovenisë, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas takimeve plenare takoi kryeministren e Finlandës, Sanna Marin.

Në takimin e përbashkët u bisedua për marrëdhëniet e mira bilaterale mes dy vendeve.

Kurti falënderoi Marin për kontributin e Finlandës për Kosovën para dhe pas shpalljes së pavarësisë. Ai po ashtu theksoi nevojën për bashkëpunim më të madh ekonomik dhe investime në Kosovë.

Marin shprehu mbështetjen për programin e qeverisë për punë dhe drejtësi, dhe ofroi mbështetjen e Finlandës për integrimin e Kosovës në Bashkimin Evropian.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button