Lajme

Vulin: Kurti e di se derisa Vuçiq të jetë në krye të Serbisë, Kosova nuk do të jetë kurrë shtet

Ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Aleksandar Vulin, i është përgjigjur Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, i cili gjatë ditës së djeshme deklaroi se problemi më i madh nuk është Kosova, por është Serbia dhe Aleksandar Vuçiq.

“Kurti tha të vërtetën, Aleksandar Vuçiq është problemi më i madh i shtetit të rremë të Kosovës”, thuhet në fillim të deklaratës që u përcoll në media nga Ministria e Brendshme.
“Kurti e di se derisa Aleksandar Vuçiq të udhëheq me Serbinë, Kosova nuk është dhe nuk do të jetë kurrë shtet, ashtu siç e di se nuk do të jetë në gjendje t’i dëbojë serbët me forcë ose të përsërisë krimet pa u ndëshkuar”, citohet të ketë thënë Vulin.
Ndryshe, Kurti në një intervistë për televizonin kroat HRT ka thënë se Vuçiq ende mendon dhe flet si të jetë në vitet 1990-ta.

“Ne ende kemi probleme me Serbinë. Kosova nuk është problemi këtu, është Serbia, veçanërisht presidenti i atij vendi, që mendon e flet si në vitet 90-ta të shekullit të kaluar. Pikat kufitare në Jarinjë e Bërnjak janë në krizë jo për shkak të serbëve, por për shkak të presidentit të Serbisë”, ka thënë Kurti.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button