Lajme

Vuçiq, presidenti serb: Duam paqe, por nuk lejojmë poshtërim

Pas qëndrimeve shumë të ashpra dhe kërcënimeve, Serbia ul tonet në tensionet e fundit me Kosovën. Presidenti, Aleksandër Vucic, u shpreh i hapur për ulje të tensioneve, pas presionit të ndërkombëtarëve.

“Ne jemi të përkushtuar për ruajtjen e paqes dhe respektimin e marrëveshjes së Brukselit, por nuk do të lejojmë poshtërimin as të Serbisë dhe as të qytetarëve të saj”, u shpreh Vuçiç.

Deklarata erdhi pas një takimi me ambasadorët e shteteve të Quintit, përkatësisht Britanisë së Madhe, Amerikës, Francës, Italisë dhe Gjermanisë, si dhe me kreun e delegacionit të Bashkimit Europian. Përfaqësuesit diplomatikë bënë thirrje për ulje të tensioneve në veri të Kosovës.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button