ArkeologjiLajme

Prej shumë vitesh të lëna në harresë, rinisin gërmimet arkeologjike në Antigone dhe Palokastër

Pas shumë vitesh të lëna në harresë, rikthehen kërkimet arkeologjikë në dy sitet antike tepër të rëndësishme të Gjirokastrës.

Në Antigone dhe Palokastër është kthyer misioni i përbashkët arkeologjik italo-shqiptar mes Universitetit të Maceratas dhe Institutit të Arkeologjisë në Tiranë.

Ky mision arkeologjik do të punojë për një periudhë të gjatë për të gjetur zbulime të reja.

Puna do të drejtohet nga profesor Roberto Perna, arkeologë dhe specialistë të të dy vendeve.Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button