Lajme

Ish-ambasadori i SHBA-së në Shqipëri emërohet ndihmës Sekretar i Shtetit

Ish-ambasadori i SHBA-së në Shqipëri, Donald Lu mori zyrtarisht ditën e djeshme postin e ndihmës Sekretarit të Shtetit për Azinë. Kjo u zbulua me anë të disa fotove nga moment kur Lu mori postin. ‘State SCA’ shkruan se mezi presin udhëheqjen e Lu brenda Byrosë së çështjeve për Azinë Jugore dhe Qëndrore.

Ne jemi të ngazëllyer kur shohim sot Ambasadorin Donald Lu të betohet si Ndihmës Sekretari ynë i ri për Byronë e Çështjeve të Azisë Jugore dhe Qendrore, i administruar nga UnderSecStateP. Ne mezi presim udhëheqjen e tij brenda Byrosë dhe rajonit. Mirësevini Ndihmës Sekretar Lu!

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken po ashtu uroi Lu për këtë post të ri.

POSTIMI I BLINKEN:

Krenar që mirëpres Donald Lu si Ndihmës Sekretar për State_SCA Me Ambasadori Lu ka një karrierë të gjerë në shërbimin e jashtëm dhe ka treguar përkushtim të thellë ndaj diplomacisë amerikane dhe politikës së jashtme në Azinë Jugore dhe Qendrore. Ai është i përgatitur mirë për të udhëhequr byronë në misionin e tij.

Donald Lu ka qenë Ambasador i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri duke shërbyer nga viti 2014 deri në vitin 2018.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button