Lajme

Azem Vllasi kundërshton “Ballkanin e Hapur”, thotë se përftime kanë vetëm këto tri shtete

Ish-politikani dhe avokati Azem Vllasi beson se projekti i “Ballkanit të Hapur” nuk mund të jetë zëvendësues i integrimit evropian, duke theksuar se ky projekt nuk mund të ketë suksesi, pasi nuk është pranuar nga të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor.

“Kjo nismë nuk duhet të jetë një zëvendësim për përparimin më të shpejtë drejt integrimit evropian, dhe sa i përket regjimit të kufirit të hapur për qarkullimin e lirë të njerëzve dhe mallrave, ekziston një marrëveshje CEFTA dhe nuk ka nevojë për asgjë të re. Nuk është e qartë se çfarë do të shërbejë e gjithë kjo, veçanërisht nëse regjimi i kufijve të lirë ekziston në nivelin dypalësh midis vendeve, përfitime nga kjo kanë vetëm Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut. Serbia nuk kufizohet me Shqipërinë, trafiku më i madh midis Serbisë dhe Shqipërisë bëhet përmes Kosovës, kështu që është një iniciativë e mjegullt dhe pa qartësi,” deklaroi Vllasi për Kosovo Online, transmeton “Bota sot”.

Sipas tij, Kosova duhet të qëndrojë jashtë nismës së “Ballkanit të Hapur”, derisa të marrë njohjen nga Serbia.

“Duhet të jetë një bashkësi e vendeve që njohin njëri -tjetrin, nëse Serbia nuk e njeh Kosovën, çfarë do të bëjë Kosova atje,” thotë avokati.

Gjithashtu, “Ballkani i Hapur” është pjesë e marrëveshjes së Uashingtonit, e cila, sipas Vllasit është zbatuar dobët. Sidoqoftë, ai sugjeron që pikat me interes të ndërsjellë duhet të merren parasysh.

“Nëse tashmë i referohemi asaj marrëveshjeje, atëherë duhet të shohim në tërësi se çfarë po ndodh me të, nuk e di sa i përmbahet Serbisë asaj marrëveshje, në përgjithësi, ajo marrëveshje është e mirë nëse do të nënkuptojë disa investime dhe ndihmë nga jashtë. Për shembull, për përfundimin e autostradës, sepse lidhjet e mira të trafikut janë shumë të nevojshme, pavarësisht nga fakti se Serbia refuzon të njohë Kosovën. Unë nuk besoj se administrata e Biden do të këmbëngulë në atë marrëveshje, Amerika ka shumë probleme të tjera të sajat dhe ato ndërkombëtare, kështu që nuk pres se kjo marrëveshje do të realizohet ashtu siç është nënshkruar,” përfundoi Azem Vllasi

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button