Lajme

Zbulimi i profesorit grek: Paraardhësit tanë në letargji, NASA, jeta në Mars dhe e ardhmja

Elon Musk këmbëngul se për të shpëtuar Tokën duhet të kolonizojmë Marsin. Dhe NASA nuk e ka fshehur dëshirën. Por a mund të durojë njeriu udhëtimin prej 480 milionë kilometrash në Planetin e Kuq pa vdekur apo edhe duke pësuar dëme serioze të përhershme?

NASA po shqyrton seriozisht një ide që kemi hasur në filmat fantastiko -shkencorë, por ajo bazohet gjithashtu në paleoantropologji. Nuk është asgjë më shumë se astronautët të bien në letargji. Nën mikroskopin e NASA -s është në thelb kërkimi i profesorit grek të Antropologjisë Fizike dhe Paleoantropologjisë në Universitetin Democritus të Trakës, Antonis Bartsiokas, i cili u botua në fund të vitit 2020.

Kërkimi u bë në informacionin e gjetur në shpellën “Cueva Mayor” në Atapuerca, Spanjë. Siç shpjegoi z. Bartsiokas duke folur dje në radio “SKAI”, atje në një lartësi shumë të madhe dhe me temperatura jashtëzakonisht të ulëta, disa nga paraardhësit tanë parahistorikë, qindra mijëra vjet më parë, ndoshta kishin aftësinë për të fjetur për të mbijetuar, duke u futur në letargji.

Pra, nëse specia njerëzore vërtet ka një mekanizëm të tillë në organizmin e saj, pyetja sot është të gjesh se si mund të aktivizohet në mënyrë të sigurt. Kjo do të lejonte udhëtime të guximshme në hapësirë, por ndoshta do të kishte një vlerë shumë më të madhe edhe për shkencën mjekësore.

Siç vuri në dukje z. Bartsiokas, një zbulim i tillë mund t’u mundësojë pacientëve me sëmundje të rënda të bien në gjumë artificialisht derisa të transportohen në vendet ku ka pajisje të përshtatshme për trajtim apo edhe derisa të gjenden trajtime efektive.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button