Lajme

Shumë afër nesh, përzgjidhet ishulli më i mirë në botë për 2021

Milos u emërua ishulli më i mirë në botë dhe Evropë për vitin 2021, me një rezultat pothuajse të shkëlqyeshëm prej 95.50, nga lexuesit e shumtë të revistës kryesore amerikane të udhëtimit “Travel + Leisure”, të cilët morën pjesë në votimin për Çmimet më të Mira në Botë 2021.

Në të njëjtën kohë, në kategorinë “25 ishujt më të mirë në botë”, Folegandros zuri vendin e 2 -të, ndërsa në kategorinë “20 ishujt më të mirë në Evropë” Greqia fitoi pjesën “e luanit” pasi përfshin 7 ishuj të tjerë grekë dhe konkretisht Folegandros në vendin e 2 -të, Santorini në vendin e 5 -të, Paros në vendin e 10 -të, Mykonos në vendin e 13-të, Kretën në 14-tën, Korfuzin dhe Ishujt Jon në vendin e 15 -të dhe Rodos me Dodekanezin në vendin e 17-të.

Këto rezultate të reja, të cilat vijnë vetëm disa ditë pas shfaqjes së Greqisë dhe Santorinit si Vendi i Preferuar dhe Ishulli më i Mirë i Evropës, respektivisht, në American FXExpress 2021 Awards, konfirmojnë se vendi mbetet një nga destinacionet më të njohura për turistët.

Me rastin e shpalljes së çmimeve të këtij viti, redaktorët e revistës theksojnë, ndër të tjera, se Milos “doli fitues falë banorëve të tij miqësorë, të cilët mirëpresin vizitorët duke i inkurajuar ata të eksplorojnë fshatrat piktoreskë, tavernat e shkëlqyera dhe dhjetëra idilike, ato ndryshojnë në ngjyrë në varësi të formimit të tyre nga guaska, gurë apo rërë”, ndërsa theksojnë gjithashtu: “Mund të njihet për shkak të statujës së Afërditës, por ofron shumë më tepër sesa gjetje arkeologjike: mundësi të shumta akomodimi, shpërblim-fitimi i kantinave, marrja e diellit në shkëmbinjtë vullkanikë, zhytja me ujë në shpella dhe më pas darka në një nga restorantet e shkëlqyera. Ndërsa një votues e përmblodhi: “Ajo është tronditëse e bukur!”

Votimi për çmimet e këtij viti u zhvillua nga 11 janari deri më 10 maj 2021 dhe në të gati 35 milionë lexues të revistës dhe përdoruesit në platformat e saj të ndryshme shprehën preferencat e tyre në kategori të ndryshme, të tilla si qytete, ishuj, vendpushime, destinacione turistike, luksi dhe mirëqenie, aeroportet, hotelet, linjat ajrore, kompanitë e lundrimit, agjencitë e udhëtimit, agjencitë e marrjes me qira të makinave etj.

Çmimi grek u mor nga kreu i Shërbimit EOT të Amerikës së Veriut, Konstantinos Harokopos, ndërsa rezultatet do të publikohen në detaje në numrin e tetorit 2021 të revistës.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button