Histori

Korça e muzikës, “Mandolinata” e vitit 1908

Grupet muzikore dhe kulturore në Korçë lindën që në vitet 1908, katër vjet para shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë. Mihal Grameno do të shkruante në ato vite se Korça “ishte qendra e ndjenjave kombëtare dhe këtu ishte hedhur gjithë vështrimi i armiqve tanë shekullore….”

Korça është quajtur edhe Parisi i Vogël dhe në kohë të shkurtër atje u themelua Klubi “Dituria” – 1908, u çel Shkolla e Djemve, u themelua “Banda Liria” – 1908, Shoqëria fetare “Lidhja Orthodhokse” – 1909 me kryetar Mina Frashërin, Shoqëria e zonjavet “Yll i mëngjesit” – 1909, Shoqëria “Përparimi” – 1909 me kryetar Orhan Bej Cerçiz Pojanin, Shoqëria sportive “Vëllazëria” – 1909 me kryetar A. Pirro Korçën dhe zv. Kryetar Hil Mosin, u soll Shtypshkronja e parë në Korçë, filluan të botoheshin gazetat “Korça”, “Lidhja orthodhokse”, “Koha”, “Kalendari Korça”, e përkohshmja “Zgjimi” dhe shumë të tjera vegla kombëtare. Një prej tyre ishte dhe grupi muzikor Mandolinata. Kjo foto e grupit është shkrepur në vitin 1908.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button