KurioziteteLajme

Burri gjen thesarin 1500-vjeçar sapo bleu pajisjen

Një burrë në Danimarkë bleu një pajisje për kërkim të metaleve dhe doli “në gjueti” për të zbuluar thesarin.

Sapo ndezi pajisjen ai zbuloi një sasi të madhe ari që mendohet të jenë artefakte 1500-vjeçare dhe i përkasin periudhës së para vikingëve.

Ole Ginnerup Schytz iu deshën vetëm disa xhiro në fushën e ish-shokut të klasës në Jelling të Danimarkës, për të bërë zbulimin e jetës.

Detektori i metaleve nisi të bënte zhurmë dhe pas gërmimeve ai gjeti 22 artefakte ari që së bashku peshonin 1 kg.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button