Lajme

A ka ndryshuar Greqia qëndrim për njohjen e Kosovës?

Greqia nuk ka ndryshuar qëndrim sa i përket çështjes së njohjes së shtetësisë së Kosovës, deria ka bërë thirrje Serbisë dhe Kosovës, që të vazhdojnë bisedimet e lehtësuara nga Bashkimi Europian.

Kështu ka bërë të ditur, ministri athinas alternativ i Punëve të Jashtme, Miltiadis Varvitsoiotis për Euractiv Serbia. Njëzet e dy nga 27 shtetet anëtare e kanë njohur Kosovën, e cila fitoi pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, si shtet të pavarur. Ata që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës janë Spanja, Sllovakia, Qipro, Rumania dhe Greqia.
Në qershor, Athina vendosi të përmirësojë statusin e zyrës tregtare të Prishtinës, duke nxitur reagime në Beograd, i cili e ka parë Greqinë si një aleat tradicional ortodoks.
“Pozicioni i Greqisë në lidhje me statusin e Kosovës mbetet i pandryshuar. Në të njëjtën kohë, dihet gjerësisht se Greqia ka ndjekur një qasje konstruktive ndaj Prishtinës, në përputhje me qëllimin tonë strategjik për forcimin e stabilitetit dhe sigurisë në Ballkanin Perëndimor”, tha ministri konservator, njofton klanks.

Varvitsiotis tha se Greqia po pret një Zyrë të Tregtisë dhe Çështjeve Ekonomike të Kosovës në Athinë që nga viti 2019, me qëllim të lehtësimit të bashkëpunimit dypalësh.

“Pa implikuar çështje të lidhura me statusin, ne kohët e fundit kemi vendosur ta riemërtojmë atë si” Zyra e Interesave të Kosovës në Athinë”, tha ai.

Pozicioni i Greqisë ka qenë gjithmonë se ajo përfundimisht do ta njohë Kosovën nëse Beogradi dhe Prishtina dalin me një zgjidhje të pranuar zakonisht-që është qëllimi i BE-së në dialogun Beograd-Prishtinë të sponsorizuar nga Brukseli.

Varvitsiotis gjithashtu mbështeti vazhdimin e dialogut, një seri bisedimesh të lehtësuara nga BE mes qeverive të Serbisë dhe Kosovës të nisura në 2011.
“Ne besojmë fuqimisht se zbatimi i asaj që është rënë dakord mbetet thelbësor”, tha ministri grek.

“Pas dy takimeve të fundit midis Presidentit Vuçiq dhe Kryeministrit Kurti qershorin dhe korrikun e kaluar në Bruksel, është kritike që të dyja palët të intensifikojnë punën e tyre drejt arritjes së një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse, ligjërisht detyruese, në përputhje me ligjin ndërkombëtar dhe acquis të BE -së” tha ai.

Serbia, një kandidate për BE që nga viti 2012, dhe Kosova, e cila ende nuk ka aplikuar për anëtarësim, aktualisht po zhvillojnë një raund tjetër bisedimesh në Bruksel.

“Dy palët pritet të diskutojnë çështjet aktuale dhe hapat e ardhshëm në dialog”, tha zëdhënësi i BE Peter Stano në fillim të kësaj jave.

Arritja e një “marrëveshje gjithëpërfshirëse” të dakorduar reciprokisht për të rregulluar marrëdhëniet e tyre politike dhe ekonomike është një kërkesë kryesore për të dy vendet për të çuar përpara perspektivat e tyre të anëtarësimit në BE.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button