Lajme

Vuçiç ‘luan’ me disa porta: Serbia aspiron për në BE, por nuk prish marrëdhëniet me Rusinë e Kinën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç vijon të luajë politikën e vjetër për të mbajtur marrëdhënie të mira nga të dyja anët e botës.

Vuçiç thtoë se Serbia është aspiron për në BE dhe kjo është më e rëndësishmja, por kjo nuk do të thotë se do të prishë marrëdhëniet me Rusinë e Kinën.

Sipas tij, jo gjithçka varet nga Serbia në këtë drejtim.

Serbia ka pasur historikisht marrëdhënie të mira me Rusinë, teksa është në negociata me BE për anëtarësim ku kapitulli i fundit për t’u hapur është ai i Kosovës.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button