Lajme

Topa misterioz nga guri, besohet se janë mbi 5 shekuj të vjetër

Dy topa misterioz të gurit që besohet se janë mbi 5.500 vjet të vjetra janë gjetur pranë brigjeve skoceze.

Topat janë gjetur në një varrezë në afërsi të një porti detar, kurse arkeologët janë duke punuar shumë që të përcaktojnë se për çfarë në fakt bëhet fjalë.

Deri më tani nuk dihet saktë se për çfarë shërbejnë këta topa që janë gjetur edhe në lokacione tjera në Skoci, Irlandë dhe në Britani.


Por besohet se janë përdorur si armë, një objekt ceremonial, pajisje për rruajtjen e lëkurës dhe si “topa magjik” që janë përdorur për të parashikuar të ardhmen.
http://https://twitter.com/UCLanArchAnth/status/1430606342037848068
Përveç topave, arkeologët kanë gjetur edhe mbetje të njeriut dhe kafshëve, megjithatë topat janë dërguar në laborator për t’u studiuar në detaje.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button