Lajme

Erdogan në Mal të Zi: Turqia ka përgjegjësi historike ndaj Ballkanit

Turqia dhe Mali i Zi vendosën një objektiv të vëllimit tregtar prej 250 milionë dollarësh.

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan dhe ai malazez Milo Gjukanoviq u takuan në qytetin Cetinje, ish-kryeqyteti mbretëror i Malit të Zi.

Duke iu drejtuar një konference të përbashkët për shtyp, Erdogan tha se vizita e tij në Bosnjë dhe Herzegovinë dhe Malin e Zi tregon përgjegjësinë e Turqisë ndaj vendeve të Ballkanit.

Uniteti i Bosnje dhe Hercegovinës është shumë i rëndësishëm për Turqinë dhe do të ndihmojë në tejkalimin e mosmarrëveshjeve, pohoi ai.

Udhëheqësi turk të shtunën mbërriti në kryeqytetin e Malit të Zi Podgorica, ndalesa e dytë në mini-turneun e tij në dy vende të Ballkanit Perëndimor.

Kjo është vizita e parë zyrtare e Erdoganit në këtë vend të vogël ballkanik.

Gjatë takimeve ballë për ballë, marrëdhëniet dypalëshe do të rishikohen dhe hapat do të diskutohen për thellimin e bashkëpunimit.

Bosnje dhe Hercegovina ishte ndalesa e parë e turneut të Erdoganit në Ballkanin perëndimor, kur ai mbërriti në kryeqytetin Sarajevë të premten.

Erdogan shoqërohet nga Ministri i Kulturës dhe Turizmit, Mehmet Nuri Ersoy, Ministri i Tregtisë, Mehmet Mus, Drejtori i Komunikimit, Fahrettin Altun dhe zëdhënësi presidencial, Ibrahim Kalin.

I pari i shtetit turk është takuar edhe me zëvendëskryeministrin, Dritan Abazoviq, i cili e kishte mikpritur në Aeroportin e Podgoricës.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button