DiasporaLajme

Drecun: Propozimi i Walker për diasporën është lidhur me aspiratat e “Shqipërisë së Madhe”

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun tha sa megjithëse nuk është plotësisht e qartë në çfarë tubimi paraqiti William Walker me idenë e tij rreth një lëvizjeje për bashkimin e diasporës shqiptare “kjo është një lëvizje e organizuar që tashmë ka filluar të krijojë një lëvizje të diasporës së bashkuar shqiptare”.

“Është një tubim i organizuar nga përfaqësues të diasporës shqiptare nga SHBA, Kanadaja, Japonia dhe Afrika, dhe propozimi i Walker ishte ti bashkonte të gjithë diasporen e trojeve shqiptare. Kosova, Mali i Zi dhe Maqedonia Veriore, dhe kjo nuk mund të mos shoqërohet nga aspiratat shqiptare të lëvizjes shqiptare për të krijuar një shtet etnikisht të pastër shqiptar në Ballkan, tha ai për Sputnjik, transmeton Klankosova.tv

“Sidoqoftë, vetë aludimi, domethënë që Walker po flet për diasporën e të gjitha vendeve” shqiptare “, tregon qëllimet e Shqipërisë së Madhe”.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button