Lajme

Politikani i njohur amerikan: Ukraina duhet t’i japë territore Rusisë për të përfunduar luftën

Politikani i njohur amerikan Henry Kissinger ka thënë se Ukraina “duhet t’i lëshojë territor Rusisë për t’i dhënë fund luftës” dhe paralajmëroi Perëndimin se një humbje poshtëruese për Rusinë mund të rezultojë në destabilizimin më të gjerë.

Kissinger, i bëri komentet në një konferencë në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, Zvicër të hënën, raportoi The Daily Telegraph.

Kissinger ishte arkitekti i “zbutjes së tensioneve” me Kinën nën administrimin e
Richard Nixon-it dhe një nga avokatët kryesorë në botë të politikës reale, në të cilën kombet i lanë mënjanë moralet dhe parimet për të arritur qëllimet e tyre.
“Negociatat duhet të fillojnë në dy muajt e ardhshëm përpara se të krijohen trazira dhe tensione që nuk do të kapërcehen lehtë. Në mënyrë ideale, vija ndarëse duhet të jetë kthimi në gjendjen e mëparshme ekzistuese”, citohet të ketë thënë Kissinger, deklaratë që është cituar edhe nga media të tjera si Business Insider dhe Ëashington Post.

“Ndjekja e luftës përtej asaj pike nuk do të kishte të bënte me lirinë e Ukrainës, por një luftë të re kundër vetë Rusisë”.

Komentet e Kissinger nënkuptojnë se Ukraina duhet të pranojë një marrëveshje paqeje për të rivendosur situatën më 24 shkurt, ku Rusia kontrolloi zyrtarisht gadishullin e Krimesë dhe kontrolloi zyrtarisht një pjesë të rajonit të Donjeckut në Ukrainën lindore.

Dhe zyrtarët ukrainas kanë kundërshtuar me zemërim idenë se ata duhet të heqin dorë nga çdo territor.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë se Ukraina vetëm do të pranonte që Rusia të heqë dorë nga të gjitha pretendimet për të zbarkuar në Ukrainë dhe të organizojë një tërheqje totale.

Komentet e Kissinger i bëjnë jehonë një editoriali të Neë York Times javën e kaluar, i cili argumentoi se Ukraina duhet të pranojë se do të duhet të bëjë lëshime territoriale për një marrëveshje paqeje.

Artikulli shkaktoi një kundërpërgjigje nga Mikhailo Podolyak, një këshilltar i Zelensky i cili ishte i përfshirë në bisedimet fillestare të paqes me Rusinë, të cilat nuk dhanë asnjë rezultat.
Në një postim të martën ai përmendi se kjo ide ishte duke u diskutuar në Davos, por ai nuk specifikoi se ku apo emrin e Kissinger.

Siç vënë në pah mediat më tej, Kissinger në fjalët e tij tha se Rusia ka qenë një pjesë thelbësore e Evropës për 400 vjet, duke ndihmuar në balancimin e strukturës së pushtetit në momente vendimtare, raportoi gjithashtu The Telegraph.
Në këtë drejtim, ai argumentoi se Perëndimi nuk duhet të rrezikojë ta shtyjë Rusinë në një aleancë më të ngushtë me Kinën.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button