Lajme

Dorëzohen aplikimet e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Suedia dhe Finlanda kanë dorëzuar zyrtarisht aplikimin e tyre për t’u bashkuar me aleancën më të madhe ushtarake në botë, NATO.

Mikpritës dhe pranues i aplikimeve nga ambasadorët e dy vendeve pranë organizatës, ka qenë vetë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Si një çast historik, e ka përshkruar ai ngjarjen.

“Duhet ta kapim këtë moment”, shtoi ai, duke iu referuar faktit se siguria e vendeve anëtare do të rritej ndjeshëm me pranimin e Suedisë dhe Finlandës në aleancë.

Dy vendet, e kanë shprehur interesin për t’u bashkuar me grupimin e vendeve të Atlantikut të Veriut pas agresionit rus në Ukrainë, duke parë një rrezik të shtuar për sigurinë e tyre kombëtare.

Gjithsesi, një ngërç mund të haset për shkak të kundërshtimit të Turqisë për miratimin e aplikimit.

Nga ana e vendeve më të mëdha partnere, pretendohet se ky ngërç do të tejkalohet thjesht me bisedime. Por, çështja mund të jetë edhe më e ndërlikuar se sa mendohet.

Për shkak të fuqisë që vetoja i jep, Turqia mund të vendosë ta kthejë në politike gjithë situatën dhe të vendosë të bëjë kërkesa për të lëshuar pe në miratimin e rezolutës.

Një qëndrim i Rusisë dhe më veçanërisht presidentit rus, Vladimir Putin, ka qenë në qendër të vëmendjes ndërkombëtare pas deklarimeve nga Helsinki dhe Stockholmi.

Por, Putini vetë, tha se nuk e shqetëson aspak hyrja e dy vendeve në organizatë.

Ajo çfarë e shqetëson realisht, është ngritja e bazave ushtarake në vendet nordike.

Por, këtë të fundit, të paktën Suedia, e ka refuzuar a priori, duke bërë me dije se nuk e ka një të tillë qëllim apo dëshirë.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button