Lajme

Kurti dhe Mehaj priten nga gjenerali i Iowas, flasin për reformën në Ushtrinë e Republikës së Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministrin e Mbrojtjes, Armend Mehaj, kanë takuar Gjeneralmajorin e Gardës Kombëtare të Ioëas, Benjamin Corell, si dhe pjesëtarët e FSK-së që po qëndrojnë për trajnime në Iowa.

Siç njoftoi Mehaj, Corell ka vlerësuar lart kontributin e ushtarëve kosovarë në misionet e paqes në Lindjen e Mesme, derisa Mehaj tha se ai dhe Kurti e falënderuan atë për bashkëpunimin e vazhdueshëm dhe faktin që “Republika e Kosovës tashmë shihet si partner i besueshëm i gatshëm për bashkëzbarkim me Gardën Kombëtare të Iowas” në çdo mision.

“Zbarkimi i FSK-së së bashku me ushtarët e SHBA-së në misione jashtë shtetit tonë, strehimi dhe asistimi i transportimit të refugjatëve afganë, janë elemente të një shteti bashkëpunues që përqafon vlerat evropiane, si dhe hap i rëndësishëm drejt zhvillimit të reformës në Ushtrinë e Republikës së Kosovës sipas standardeve Euro-Atlantike”.

Mehaj ka shkruar se misionet paqeruajtëse, kërkesa për bazë të përhershme ushtarake amerikane në Republikën e Kosovës dhe vullneti i Qeverisë për bashkëpunim në industrinë e mbrojtjes, janë mesazh i qartë i qëndrimit të Kosovës karshi aleatëve të saj dhe gatishmërisë së vazhdueshme që Kosova ka për të qenë kontribuuese e sigurisë në botë.

“Ky partneritet ndërmjet Kosovës dhe Iowas ka ndihmuar në shkëmbimin e vlerave dhe përvojave dhe do t’u ofroj qytetarëve të të dy shteteve mundësi më të mëdha. Kosova me rininë e saj dhe Ioëa me kompanitë e gatshme për investim, janë sinergjia e një miqësie të përjetshme me rezultate shumë pozitive”.

Kurti bashkë me Mehajn po qëndrojnë në vizitë zyrtare në SHBA.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button