Lajme

Një anije spiune kineze është parë pranë bazës me nëndetëse amerikane

Një anije kineze e mbikëqyrjes së teknologjisë së lartë është gjurmuar në brigjet e Australisë Perëndimore, afër një baze të fshehtë të komunikimit detar që mbështet nëndetëset amerikane dhe aleatë të tjerë.

Ministri australian i Mbrojtjes Peter Dutton ka zbuluar se anija e inteligjencës së përgjithshme ndihmëse (AGI) ishte monitoruar nga afër nga ADF-ja ndërsa lundronte pranë stacionit detar Harold E Holt në Exmouth.

Dutton deklaroi se Australia kishte gjurmuar anijen e spiunazhit gjatë “javës së kaluar” por nuk vendosi një datë të saktë mbi mbikëqyrjen.

“Synimi i saj, natyrisht, është të mbledhë inteligjencë përgjatë vijës bregdetare”, shtoi zyrtari vendas.

Sipas tij, anija ka qenë në afërsi të instalimeve ushtarake dhe të inteligjencës në bregun perëndimor të Australisë.

Ministri i Mbrojtjes, i cili e përshkroi situatën si të paprecedentë, tha se ai ishte i shqetësuar jo vetëm se sa larg kishte udhëtuar anija në jug, por edhe se ajo kishte “përqafuar” vijën bregdetare ndërsa po kthehej në veri drejt Darvinit.

Dutton mohoi se ai po e bënte zbulimin për të nxitur frikën e sigurisë kombëtare dhe për të tërhequr vota përpara zgjedhjeve federale të 21 majit.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button