Lajme

Kosova “ndan” Vuçiçin me Putinin, Presidenti serb: Ai po e përdor Kosovën për të justifikuar veprimet e tij në Donbas

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vucic, në fjalën e tij për mediat përpara takimit me kancelarin gjerman Olaf Scholz në Berlin, ka reaguar në lidhje me një deklaratë të presidentit rus Vladimir Putin.

Vuçiç tha se Putin është duke e përdorur Kosovën për të justifikuar sulmet e tij në Ukrainë.

Reagimi i referohet deklaratës së presidentit rus, ku tha se nëse Kosova ka paur të drejtën të jetë e pavarur, atëherë pse të njëjtën të drejtë nuk mund ta kenë edhe rajonet lindore të Ukrainës.

“Nuk kishte gjenocid në Kosovë dhe nuk ka asnjë gjykatë të vetme që e sheh këtë gjë ndryshe. Por Putin po e shfrytëzon shkeljen e ligjit ndërkombëtar në vitin 1999 nga NATO për aksionet e tij në Donbas. Ai shpjegon, bazuar në argumentet e Perëndimit në atë kohë, që kishte gjenocid në Donbas, gjë për të cilën ai duhet të ndërhyjë”, ka thënë Vuçiç.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button