Lajme

Polonia “mbyll qiellin” e Sllovakisë nëse i jep avionët e saj Ukrainës

Forcat Ajrore Polake njoftuan gatishmërinë për të mbyllur qiejt mbi Sllovaki nëse ajo do t’i jepte luftëtarët e saj Ukrainës.

Po flasim për avionët MiG-29, të cilët janë aq të nevojshëm për Forcat e Armatosura të Ukrainës.

Ky vendim u bë i ditur nga ministrat e mbrojtjes të Polonisë dhe Sllovakisë në një konferencë të përbashkët për shtyp më 29 prill, raporton “Zëri i Amerikës”.

Më herët, autoritetet sllovake shprehën gatishmërinë për një hap të tillë nëse aleatët marrin përsipër mbrojtjen e qiejve të saj.

“Kam marrë konfirmimin se Polonia është e gatshme të kujdeset për hapësirën ajrore të Sllovakisë pasi MiG-të të hiqen (nga detyra luftarake)”, u shpreh ministri sllovak i Mbrojtjes, Yaroslav Nagy.

Për të përfunduar procedurën, është e nevojshme që vendimi të miratohet nga parlamenti – çështja është në shqyrtim.

Ministri polak i Mbrojtjes Mariusz Blaszczak deklaroi se ushtria polake ka përvojë të mirë në operacione të tilla sigurie në vendet baltike.

“Këto detyra do të kryhen nga territori i Polonisë. Ne do të zgjerojmë shkallën e operacionit nga njësitë që janë të pajisura me avionë F-16”, shtoi Blaszczak.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button