Lajme

Dritan Abazoviq zgjidhet kryeministër i Malit të Zi

Politikani shqiptar nga Ulqini, Dritan Abazoviq, është zgjedhur kryeministër i ri i Malit të Zi.

Ai dhe Qeveria që do të udhëheqë është votuar të enjtën mbrëma.

Për Qeverinë e re, votuan 45 deputetë nga 81 sa i ka Kuvendi i Malit të Zi.

Qeveria e re e Malit të Zi, është e 43-ta dhe pasardhëse e asaj që u shkarkua më 4 shkurt, e ku Abazoviq ishte zv.kryeministër.

Në Qeverinë e re të pakicës, ai do të udhëheqë Qeverinë të cilën do ta përbëjnë edhe Partia Popullore Socialiste, Partia Socialdemokrate dhe partitë kombëtare të shqiptarëve, boshnjakëve dhe kroatëve.

Kabineti i ri do t’i ketë 18 ministri dhe katër zëvendëskryeministra.

Gjatë ditës së enjte, u zgjodh edhe presidentja e Kuvendit, Daniela Gjuriq.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button