Lajme

Mesiq: Serbia është problemi i rajonit, s’mund ta arrijë Kosovën në asnjë mënyrë

Problemi i rajonit tonë është se pas luftës gjatë shpërbërjes së Jugosllavisë, Serbia, e cila filloi luftën, nuk përjetoi katarsis pas luftës, tha ish-presidenti kroat Stjepan Mesiq në një bisedë me gazetarët sot në Baku.

“Dhe ata që erdhën në pushtet në Serbi nuk ishin kundër Millosheviqit sepse ai shkoi në luftë, por sepse ai nuk e fitoi luftën”, tha Mesiq, një nga pjesëmarrësit në Forumin e 8-të të Baku-s, shkruan Al-Jazeera.

Sipas tij, në anën tjetër është Kroacia, e cila në masë të madhe ka ruajtur marrëdhëniet që ekzistonin në kohën e Tugjmanit, i cili ndante Bosnjë e Hercegovinën me Millosheviqin.

“Tani keni ata trashëgimtarë që mendojnë se ka ardhur koha që BeH të ndahet përsëri”, paralajmëroi ai.

Ai theksoi edhe çështjen e mosnjohjes së Kosovës, në të cilën tha se politika serbe është “shumë agresive”. Megjithatë, ai beson se Kosova është një “çështje teknike” dhe Serbia nuk mund ta arrijë Kosovën në asnjë mënyrë. “Është një iluzion”, deklaroi ai.

“Ata provuan gjithçka dhe tani kanë vendosur të prishin marrëdhëniet fetare që janë krijuar në Mal të Zi. Më duket se është e përkohshme, por e gjithë kjo lë shumë nervozizëm në rajon”, beson Mesiq.

Ai fajëson edhe Bashkimin Evropian, sepse nuk i ka zgjidhur disa nga problemet e brendshme

“Sot, Bashkimi Evropian nuk ka një lider që ka vizion. Ju keni zyrtarë që i mbajnë gjërat, por nuk ofrojnë rrugëdalje. Ne nuk kemi liderë që do të tërheqin vendet që nuk janë në Bashkimin Evropian për t’iu bashkuar BE-së sa më shpejt të jetë e mundur. Nga njëra anë ka humbur entuziazmi i atyre që duan të anëtarësohen në Bashkimin Evropian dhe nga ana tjetër ju jeni lodhur duke u anëtarësuar. Natyrisht, këta liderë nuk e dinë se fati i Evropës është në bashkimin e saj. E gjithë kjo vonesë në zgjerimin e Bashkimit Evropian dëmton vetë BE-në dhe politikën botërore”, përfundoi Mesiq.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button