Lajme

Kongresi amerikan miraton paketën 1 trilion dollarë për infrastrukturën

Kongresi i SHBA ka miratuar një paketë të rëndësishme të shpenzimeve për infrastrukturën prej 1 trilion dollarësh, duke i dhënë një fitore të madhe të brendshme presidentit Joe Biden.

Negociatat mbi projekt-ligjin gjithëpërfshirës të punëve publike, i cili kaloi në Dhomën e Përfaqësuesve me 228-206 vota, krijuan një ndarje të hidhur midis demokratëve.

“Është investimi më i madh federal në infrastrukturën e vendit për dekada. Sonte ne bëmë një hap monumental përpara si komb. Brezat e tanishëm, njerëzit do të shikojnë prapa dhe do ta dinë se kjo është kur Amerika fitoi konkurrencën ekonomike për shekullin 21″, tha Biden.

Ndërkohë Dhoma e Përfaqësuesve po ecën përpara me një projekt-ligj më ambicioz për shpenzimet sociale të favorizuar nga ligjvënësit liberalë.

Paketa e infrastrukturës tani shkon në tryezën e Biden për t’u nënshkruar në ligj.

E faturuar si një masë shpenzimi “një herë në një gjeneratë”, legjislacioni i infrastrukturës propozon 550 miliardë dollarë në shpenzime të reja federale, gjatë tetë viteve të ardhshme, për të përmirësuar autostradat, rrugët dhe urat, dhe për të modernizuar sistemet e tranzitit të qytetit dhe rrjetet hekurudhore të pasagjerëve.

Marrëveshja gjithashtu lë mënjanë financimin për ujë të pijshëm të pastër, internet me shpejtësi të lartë dhe një rrjet mbarëkombëtar pikash karikimi të automjeteve elektrike.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button